|
Chov | |
Základní podmínkou chovu je chovat kudlanky odděleně, protože jsou kanibalové (tedy až na rod Empusa)
INSEKTÁRIUM
Nejčastější nádoba je pet-láhev (já používám 2L) s nahoře odříznutým vrchem. Jako víko můžete mít kus staré záclony, avšak někdy má ta záclona větší otvory, kterými mohou při krmení utíkat cvrčci. Proto bych doporučila obětovat staré obyčejné punčochy .(je to spíš dle vašeho výběru, ale musí to být vzdušná látka!)
Zavařovací sklenice -> Ze začátku stačí 2L, ale po čase bych kudlanku přemístila do větší (cca 5L), ale zase záleží na velikosti kudlanky (v adultu). Né všechny maj např. 18 cm.
Terárium -> postačí o rozměrech 30x20x20cm (výška, šířka, délka) , které zaplníme větvičkami, po kterých budou kdulanky léz
A pokud se vám nechce pořizovat či vyrobit nádoba z výše zmíněných, tak je tu ještě jedna možnost. Hodně lidiček co má kudlanky, tak je chová normálně v pokoji na nějaké rostlině, kde si kudlanka bude lézt. Dle mého je to docela riskantní, protože nemůžu vědět, co se jí bude honit v hlavičce - takže je možnost, že někam např. zapadne a nebo i "odejde". Ale po hledání na internetu mnoho chovatelů tvrdí, že pokud jí budete dostatečně krmit, neměla bý mít důvod k odchodu a měla by zůstat na květině, ale ovšem pokud máte jako v mém případě kočky, psi (= další zvířata pohybující se volně po pokoji), tak bych doporučila obětovat pár minutek a vyrobit si aspoň tu nádobku z pet-láhve =).
VŠEOBECNĚ PLATÍ Kudlanky musí mít k dispozici klacek (větev), nejlépe ve tvaru Y. Nemusí mít přesně tento tvar -> mím kudlankám vyhovují i trochu zakřivené větve. Někde jsem četla, že tvar Y je zvláště důležitý pro mladé jedince, kteří se za tuto větev zavěsí a svléknou se (svlékají se tak 7x - 9x). Kudlanky by neměli narazit na zem, nebo jakékoli překážky, a proto by prý měla být větev alespoň 3x vyšší než je sama kudlanka. Po pravdě řečeno, nikdy se mi zatim kudlanky nesvlékli na větvi, ale především využili zavěšení na víčku a nebo se též párkrát svlékli zavěšeni na pruhu staré záclony, který mi vede ode dna po víko. Pokud budete mít v chovné nádobě hodně větví, mladé kudlanky se mohou svléknout na nesprávné větvi a to by zapříčinilo nějakou deformaci a nebo bohužel i smrt jedince. Proto byste měli počet omezit a dát jen jednu na které by se kudlanky mohli bezproblémově svléknout.
Pokud nevyužíváte terárium, tak byste měli do pet-láhve či zavařovačky "přidělat" pruh staré záclony (např.). Měl by vést ode dna až po okraj a mohu říct, že na tomto pruhu tráví mé kudlanky nejvíce času. Šířka by měla být vzhledem k velikosti kudlanky. Já mám šířku 5 cm a myslím, že to naplno vyhovuje jak malým nymfám, tak už i dospělcům -> výhoda, že nemusím stříhat po růstu kudlanky šírší proužek.
Kudlankám vadí jakékoli znečištění vzduchu (jsou to velmi choulostiví "drobečci"), proto byste se měli vyvarovat použitím osvěžovačů vzduchů (i voňavek) a kouření ve stejné místnosti místnosti, kde kudlanky chováte.
PODKLAD Jako podkald se dá využít rašelina, písek, štěrk apod. Na jedněch stránkách jejich majitel a též i chovatel kudlanek informuje o zkušenostech s jemným "keramzitem" na pokojové rostliny, který se mu osvědčil. Nejen, že se jendoduše umývá, ale též udržuje větší vlhkost. Já teď přecházím z rašeliny na lignocel. Rašelina špatně přijímá vodu a velice práší - na to zase lignocel dokáže "pozřít" velké množství vody avšak nic se nemá přehánět. Né všem druhům kudlanek může vyhovovat např. velká vlhkost (jak vzdušná tak též i podkladu), proto byste si měli vše potřené o podmínkách chovu před koupí určitého druhu kudlanky zjistit.
OPTIMÁLNÍ TEPLOTA Teplota zase záleží na tom, jaký máte druh kudlanky. Je známou věcí, že kudlanky jsou teplomilní živočichové, ale většina dostupných druhů se dá chovat i při pokojových teplotách od 18*C - 25*C. Samozřejmě jsou i druhy vyžadující teplejší "klima". Tedy nevím, jestli má někdo doma 25*C a třeba i víc, ale já ne. Takže si kudlanky vyskládám na stůl (v pet- láhvích) spolu i s "mimi" sklípkanů a svítím jim třeba hoďku, nebo i déle normální lampičkou. Vyhovuje jim to - takže nemusím mít nutně v pokoji tropy =). Ale zase pozor na ty druhy kudlanek, které vyžadují větší teploty. Ty totiž potřebují více tekutin než ty "ostatní", proto nejsnadnější způsob jak jim to umožit, je postřikování (=porosování) stěn nádob. U některých dopívajících jedinců mohou samečci dospět dřív než samičky, a proto bychom měli u smečka snížit teplotu, aby se dorovnalo stáří.
ROSENÍ Opět záleží na druhu kudlanek. U vlhkomilmých by se měl udržovat vlhký substrát a zase kudlanky pocházející ze sušších podmínek se též rádi obohatí o nějaké ty tekutiny, i když tedy základní potřebu tekutin získávají kudlanky hlavně z potravy. Jinak své kudlanky rosím denně (k večeru), ale zase musím vzít v potaz, že mám nenáročné chovance (Hieroduly membranacei, Rhombodery fusci a Deroplatys dessicaty). Proto si opravdu zjistěte vše potřebné o vámi chtěném/chovaném druhu.
POTRAVA Stručně žečeno hmyz přiměřené velikosti. Nejčastější krmný hmyz jsou cvrčkové. Dále můžeme kudlankám nabídnout larvy potemníků, sarančata a šváby. U mladých nymf musíme uvažovat o velikosti daného "hmyzu" ke zkrmení. Příliš velké potravy se mohou mladé kudlanky bát. Pokud by kudlanka "neměla hlad" - musíme na noc potravu odejmout aby spící kudlance nemohla ublížit.
SVLÉKÁNÍ Pokud se vám kudlanka bezproblémově svlékne, je to znak, že je vše (teplota, vlhkost...) v naprostém pořádku =). Samičky by se měli do adultu (= dospělostního svleku) svléknout tak 8x - 10x a samečci 7x - 9x.

Takto "prostě" zařízená pet-láhev kudlankám zcela vyhovuje - jen tam chybí větev, kterou jsem již doplnila.
|
|
|